Music Hungary Szövetség: újranyitási útmutató és érvek az 5%-os kulturális ÁFA mellett Cikk

Music Hungary Szövetség

Hirdetés

Bár a kormány még mindig nem adott egyértelmű mérföldköveket a zenés, táncos rendezvények tartásával kapcsolatban, a könnyűzenei szektor úgy készül, hogy ha zöld utat kapnak a koncertek, ne legyen akadálya a biztonságos rendezvénytartásnak. A szektor újraindítása bizonyára nem lesz könnyű, de a Music Hungary Szövetség azon dolgozik, hogy ha lehet, könnyebbé tegye a szektor helyzetét. Ennek jegyében két szakmai anyagot is publikáltak.

Az egyik, a már tavaly november óta folyó lobbi része, a koncert- és fesztiváljegyek áfájának 5%-osra való csökkentése, mely az általuk megrendelt hatástanulmány szerint közép- és hosszú távon is piaci alapon, a valós teljesítményt értékelve nyújt segítséget a szektor szereplőinek, ráadásul nemhogy elvonna, de a versenyképességet erősítve még hozzá is tenne az államkasszához. A tanulmányról egy rövid, közérthető összefoglalót tettek közzé. Május 13-án a témáról kerekasztal-beszélgetést is tartottak a Magyar Közgazdasági Társasággal közös szervezésben, amin Demeter Szilárd, a magyar könnyűzene megújításáért felelős miniszteri biztos elmondta, teljes mellszélességgel támogatja a kulturális áfa bevezetését. Névány, a szövetség által megfogalmazott előny:

  • Segítené a szektor újraindulását

  • Nincs jegyáremelés, mégis keletkezik többletbevétel

  • A teljes iparág 6,7 milliárd Ft addicionális nettó bevételhez tud jutni évente

  • Jelenleg nincs áfabevétel a koncertjegyekből, így most nem vonna el azonnal az államháztartástól

  • Az államháztartási kiesést valójában kompenzálja a többletköltés, a PwC számítása szerint a 5,3 milliárd Ft-os bevételkiesés ~9,7 milliárd Ft-os pozitív egyenleget teremt

  • Az alacsonyabb áfakulcs növelné a nemzetközi versenyképességet, illetve könnyebbé teszi a nagy külföldi produkciók “megszerzését”

  • Növelné a hazai szervezők kockázatvállalási hajlandóságát

  • A megnövekedett koncertszám a turizmusra is pozitív hatással van

  • Hosszútávon segítene a szektornak tartalékot képezni, ezzel növelné a szektor válságállóságát

  • A kisebb szereplőknek is segítség, hiszen a feltörekvő produkciók színpadra állítása is jövedelmezőbbé válik


Sok a találgatás akörül, hogy vajon milyen beoltottsági szintnél fogja a kormány engedélyezni a koncerteket, ha már ültetett helyjegyes rendezvények, háttérzenei szolgáltatás, sportesemények és lagzik is megrendezhetők, de a Szövetség szeretné felhívni a figyelmet rá, hogy a koncertek engedélyezése nem egyenlő azzal, hogy a vírus lehetséges terjedése meg is áll. Ezért készítettek egy ajánlás-csomagot fellépőknek, stábtagoknak, szervezőknek, hogy a lehető legminimálisabbra csökkentsék a fertőzésveszélyt, hiszen a rendezvények biztonsága mindannyiunk érdeke. A Music Hungary Szövetség hangsúlyozza, hogy ezek csupán ajánlások a részükről, nem a Kormány vagy az Operatív törzs hivatalos állásfoglalása. Az alább is olvasható ajánlásokat eljuttatták tagjaikhoz, de szervezet hivatalos oldalán is elérhető.

A legalapvetőbb dolgok, amelyekre mindannyian odafigyelhetünk:

  • Maszkviselés, távolságtartás, kéz- és arcmosás, helyiségek és járművek rendszeres szellőztetése.
  • Ha COVID-fertőzés tüneteit véljük felfedezni, maradjunk otthon.

1.1. Koncert előtt – szervezőknek

  • Csak olyan szerződést írjatok alá, ami nem kötelez az aktuális járványügyi szabályoknál szigorúbb feltételekre. Amennyiben a rendelkezések változnak, automatikusan érvényes lesz a fellépésre is, ha az aktuális rendelkezéseket veszitek alapul.
  • Kérheted, hogy a technikai stáb, minden zenész, szervező és ott dolgozó hordjon maszkot a fellépés előtt, alatt, után, ám ez közös megegyezés kell legyen.

1.2. Koncert előtt – fellépőknek, stábtagoknak (próbák, utazás)

  • Javasoljuk, hogy a védettséggel még nem rendelkezők, a maguk, művésztársaik és nem utolsó sorban a produkció munkatársainak érdekében végeztessenek PCR-tesztet, majd akkor és addig menjenek közösségbe, ha az negatív, illetve ameddig az érvényes.
  • A próbákon is mindenki tartsa be a higiéniai ajánlásokat, lehetőleg fertőtlenítse a hangszerét, eszközeiket, főleg, mielőtt beviszi egy klubba vagy fesztiválra.
  • Legyen nálad kézfertőtlenítő és/vagy fertőtlenítő törlőkendő, akár kesztyű is.
  • Közös buszban utazáskor javasolt a maszk viselése és a gyakori szellőztetés. Utazás előtt és után pedig javasolt a buszt kifertőtleníteni, különös tekintettel a kapaszkodókra, biztonsági övekre, kilincsekre.
  • Mindenki szívesen használja a saját eszközeit, hangszereit, mikrofonjait, és ez a járvány ideje alatt kiemelten javasolt is.

2.1. A koncert – szervezőknek

  • A backstage-be a fellépő művészeken és a produkcióban dolgozókon kívül más ne menjen, a közeli hozzátartozók is lehetőleg kívül tartózkodjanak.

2.2. A koncert – fellépőknek, stábtagoknak

  • Amíg a járványveszély életben van, a zenészek lehetőleg kerüljék a közönséggel való érintkezést a stage divingtól kezdve a közös fotózásig vagy a merch árusításáig.
  • Érdemes a közönség és a színpad közti árkot / távolságot növelni, kordonnal biztosítani.
  • Éneklés közben sokkal erőteljesebben távozik a lehelet, ezt a mikrofonoknál, fertőtlenítésnél, távolságok kimérésénél mindenképp vegyétek számításba.

3. Koncert után

  • Fertőtlenítsétek a hangszereket, eszközöket.
  • A fellépőruhát, munkaruhát érdemes egyből kimosni.

A Music Hungary Szövetség ajánlásai >>>

 

Music Hungary Szövetség

Kapcsolódó

Félmilliónál is több látogatót vár 2025-ben a Nagyon Balaton Cikk

Nagyon Balaton 2025 - Strand Fesztivál A MOL Nagyon Balaton 2025-ben is a régió legnívósabb eseményeinek védjegye, amelyek várhatóan félmilliónál is több turistát vonzanak a tó köré. Az alapítók fontos feladatuknak tekintik, hogy a hazai és a külföldi látogatók a sokszínű kínálat ismeretében látogassanak el a Balatonhoz. Közel 20 hely

32 nemzetközi és 42 hazai csapattal várja a rajtot a Rockmaraton 2025 Cikk

Powerwolf live A 2025 július 2-5 között tartandó fesztiválon három színpadon, minden nap kora délutántól éjszakáig tartó koncertekkel, kiemelkedő nemzetközi zenekarokkal és a magyar szcéna ikonikus nagy csapataival, valamint a fiatalabb korosztályt képviselő mainsteam és underground bandákkal, a zenei palettát a

Még több külföldi előadóval jön a VI. Boglart világzenei fesztivál és tábor Cikk

VI. Boglart világzenei fesztivál és tábor A VI. Boglart fesztivál idén is a Balaton partjára, a Babel Campbe várja a nép- és világzene kedvelőit. A Boglart különlegessége, hogy egyszerre világzenei fesztivál, népzenei kurzus és zeneipari fórum.  A fesztivál idén több külföldi előadóval készül, így táncra perdülhetünk a horvát Veja, az ész

A Honeybeast a Budapest Parkba is elviszi a Cinematripet Cikk

A Honeybeast a Budapest Parkba is elviszi a Cinematripet A Honeybeast egyedülálló látványvilágú koncertshow-ja, a Cinematrip augusztus 28-án a Budapest Park színpadán várja a közönséget. A Cinematrip itthon még soha nem látott, egyedülálló vizuállal várja a közönséget: egy saját univerzum kel életre a koncerten. „A színpad teljes hátsó részét félkörívb