Áprilisban is online kamarakoncertek a Nemzeti Filharmonikusoktól Cikk

Nemzeti Filharmonikusok

Koncert házi papucsban? Miért ne! Számos érv szól az otthoni koncertélmény mellett. Nem kell hosszasan készülődni, sminkelni, blúzt vagy inget vasalni, nyakkendőt kötni. Nem kell az áprilisi szélsőséges időjárásban a hajat szétziláló széllel küzdeni, parkolót keresni, buszra várni. És végül nem kell indokot találni arra, hogy miért jött el az ideje nyakát szegni egy palack jó minőségű bornak, hisz mindenki tudja, hogy a zene és Dionüszosz nedűje kéz a kézben járnak.

Tehát áprilisban is bátran legyünk vendéglátók, fogadjuk otthonunkba a zenét. A díjmentesen elérhető programok pedig hétről hétre bekopognak, mert a Nemzeti Filharmonikusok április 3-tól április 18-áig négy online kamarakoncertet, valamint a Pesti Vigadó díszterméből jelentkező Bartók emlékestet tűzött műsorára.

Hirdetés

Április 3-án például igazi barokk ritkaságokkal ismerkedhetünk meg. Például Jean-Marie Leclair két hegedűre komponált szonátáival, az e-moll és az A-dúr szonátákkal. Melchior Franck, német zeneszerző két alkotásával és Johann Hermann Schein: 116. Zsoltárjával.

Április 7-én, szerdán tíz komponista tizenegy műve varázsolja el a közönséget. Felcsendülnek Jean Baptiste Loeillet, Georg Philipp Telemann, Mozart, Antonio Lotti, Henry Purcell, Edvard Grieg, Ola Gjeilo, Felix Mendelssohn-Bartholdy, René Geldof ‒ Kurt Bikkembergs és Horváth Márton Levente dallami.

Az április 14-ei vendégeink között lesznek tragikus sorsú szerelmesek (pl. Christoph Willibald Gluck: Orfeusz és Euridiké – Sirató – ária, Georg Friedrich Händel: Semele – Where e’er you walk – ária), tragikus sorsú, fiatalon elhunyt zeneszerző (Gróf Batthyány Ödön: Ave Maria) és az érzelmek széles skáláját megmozgató dallamok (pl. Ferdinand Hummel: Halleluja!).

A Vendégségben Önnél kamarakoncert sorozatának április 17-ei műsorában Mozart G-dúr vonósnégyese és Bach h-moll szvitje mellett zárásként ott lesz egy igazán népszerű mű is.  Weiner Leó Divertimentójának tételei között akadnak olyan jól ismert tánctípusok, mint a csárdás vagy a verbunkos, de olyan zsánerdarabba hajló tánctételek is, mint a Rókatánc, mely a zenekarok kedvelt ráadás darabja.

Április 18-án, vasárnap az utolsó áprilisi koncerttel egy olyan zeneszerző előtt tiszteleghetünk, akinek márciusi születésnapját egy egész ország ünnepelte. Egy fiatal zseni, akinek hétévesen már abszolút hallása volt, akinek tehetsége teltházas koncertekre volt garancia, és aki nem igazán értette a zenéje körül kialakult hisztériát. Ő Bartók Béla, aki a kor legnagyobb sztárjának számított, mégis haláláig szerény körülmények között élt. Ezen a tavaszi esten a Filharmonikusok Hontvári Gábor vezényletével a Nemzeti Énekkar magyar kórusműsort megszólaltatva állítanak emléket a mesternek.

A színes ajánlat bizonyítja, hogy áprilisban is érdemes lesz bekuckózni, kényelmesen elhelyezkedni, a zenei repertoár hangulatához illő bort kortyolgatni, s hagyni, hogy a zene vendégségbe menjen otthonunkba.

 

Nemzeti Filharmonikusok

Kapcsolódó

Tomáš Brauner és a Nemzeti Filharmonikusok április 18-án a Vigadóban Cikk

Tomáš Brauner - A kísértetmenyasszony Izgalmas arra gondolni, hogy a nagy zeneszerzőknek is akadnak felfedezésre váró műveik. Dvořák, az Újvilág-szimfónia és a Csellóverseny szerzője negyvenhárom évesen írt egy romantikus kantátát A kísértetmenyasszony címmel: az opus Magyarországon – vélhetően a cseh nyelvű szövegkönyv okozta előadás

Összedolgozik a generatív AI és a Momentán Társulat Cikk

reVerze  - Momentán Társulat A mesterséges intelligenciát (AI) egyre szélesebb körben használják, így adta magát az ötlet az improvizációra épülő Momentán Társulat re:Verze című előadásának alkotói számára, hogy éljenek a lehetőséggel. Magyarországon elsők közt és egyedülálló módon fokozatosan és tudatosan építették be a gépi

Les Deux Stabats március 28-án a Müpában Cikk

Baráth Emőke A zenében a historizmus nemcsak azt jelenti, hogy korabeli hangszerek kópiáin szólalnak meg régi művek: olykor azt is, hogy az előadók felelevenítenek egy olyan szokást, amelynek több évszázada hódoltak a zenekedvelők. Az 1780-as években Párizs templomaiban Les Deux Stabats – A két Stabat – címmel

Március 15. - Háromnapos ingyenes ünnepi programsorozat a Magyar Nemzeti Múzeumban Cikk

Magyar Nemzeti Múzeum - Március 15 A Magyar Nemzeti Múzeum ingyenes programokkal várja a látogatókat három napon át, az 1848/49-es forradalom és szabadságharc 176. évfordulóján. Minden korosztály válogathat az izgalmas programok között: A gyerekeket kézműves foglalkozások, alkotóprogramok, múzeumi játéktér saját fejlesztésű és a tö