A járványra összművészeti fricskával válaszolt a Budapest Ritmo Cikk
Hirdetés
“Ha nem lett volna a járvány, sosem készül el ez a film, de mi a rövid idő ellenére nagyot álmodtunk” – mondta el Reisz Gábor, a Szimler Bálinttal közösen rendezett Mordái filmjük kapcsán. Tegnap véget ért a Budapest Ritmo, a világzene hazai legnagyobb fesztiválja, ami most a járvány legeredetibb hazai készítésű online élményét adta. A különleges látványvilágú, formabontó koncertfilmeket több ezren látták online ingyenesen május 10. és 12. között a Bartók Tavasz keretében.
”Soha nem látott együttműködések jöttek létre művészeti ágak között” – mondta el Weyer Balázs, a Budapest Ritmo programigazgatója. “Szabad kezet adtunk az alkotóknak, és bár kevés idejük volt rá, maradandó művészeti alkotások születtek, amik a járvány után is relevánsak és értékesek lesznek."
Ez volt az idei a Budapest Ritmo online koncepciója, ami a nappalinkba hozta olyan magyar rendezők alkotásait, mint Reisz Gábor és Szimler Bálint, Szilágyi Fanni, Damokos Attila, Kálmán Mátyás és a vizuál-művész Karcis Gábor. Ragyogó zenészek, rendhagyó műfajok, gyönyörű látvány és vizuális koncepciók, színpadon nem reprodukálható élményt adtak. A megújult Budapest Ritmo a Bartók Tavasz Nemzetközi Kulturális Hetek keretében a világ bármely pontjáról ingyenesen volt követhető.
Zene és film, a kereteken túl
Az ingyenes online fesztivál a város izgalmas, titokzatos zugaiba invitált – így az Akvárium Klubban felvett koncertek mellett a rendezői filmek az Epreskert
“Abból indultunk ki, hogy egész járvány alatt nem láttunk igazán eredeti és ötletes megoldást az online koncertekre. Hogy jó lenne valahogyan újraértelmezni a műfajt és filmes szempontból is érdekeset csinálni.” – mondta el a Reisz-Szimler rendezőpáros, akiknek mindössze egy napjuk volt rá, hogy ambiciózus, film noire-ra és David Lynch világára hajazó koncepciójukat leforgassák. “Az egész egy álomszerű élmény volt, szabadesés. Olyan hirtelen kellett összeállnia a koncepciónak és a forgatásnak, hogy néha percek voltak a fontos döntésekre és sokszor kellett a véletlenre is bíznunk magunkat. Még utólag is csodálkozom, hogy fértünk bele egy nap forgatásba, de összejött és ebben nagyon nagy szerepe van a szuper stábnak és a Mordái zenekarnak, akik elképesztő alázatosan csinálták végig az egészet” – mondták.
A Mordái fiatal csapata rég nem hallott sötétséget és misztikumot szólaltat meg a magyar népzenében, amit hol kiszámíthatatlan jazzel, hol katartikus metállal kevernek. Reisz Gábor és Szimler Bálint közös rendezésében a Mordái a Gellért Szállóban forgatott a szürreálissal és krimivel is kacsingató filmet, aminek feszültségét tovább mélyítik a zenekar dalai.
Dresch Mihály, a magyar jazz megkerülhetetlen alakja vonós kvartett formációjával Damokos Attila rendezésében zenélt az Epreskert
Cserepes Károly és a Karcis Gábor–Kálmán Mátyás rendezőpáros
Organikus hangzásvilágát szinte pszichedelikus látvány kíséri a Budapest Ritmo-ra készült koncertfilmben. A vizuál-művész face mapping technikát használva vetített archív és modern videofelvételeket az éjszakai Füvészkert indáira és lombjaira, vagy éppen magára Cserepes Károlyra.
Az Odd ID egy valódi belvárosi dzsungelbe, a Twentysix Budapest ikonikus kertjébe vette be magát, amit aztán dobbal, basszussal, neonokkal, és elszállós vokálokkal szaggattak szét és raktak saját képükre újra össze. Szilágyi Fanni rendezésében a világzene és pszichedelikus rock határán egyensúlyozó zenekar földöntúli és időtlen burokba csomagolja a hallgatóit.
Olyan zseniális alkotókat is meg tudtunk mutatni a közönségnek, akik sajnos soha nem léphettek fel a Budapest Ritmo-n. João Gilberto, Astor Piazzolla és Tony Allen személyében a világzene három egykori óriása is az idei Budapest Ritmo vendége volt egy-egy ritkán, magyarul pedig most először vetített zenei dokumentumfilmben.
A Budapest Ritmo Online a Bartók Tavasz Nemzetközi Művészeti Hetek keretében május 10. és 12. között a világzene legizgalmasabb arcát mutatta be.
Budapest Ritmo
Kapcsolódó
Újabb gyűjteménnyel tér vissza a szegedi Classic Car Show Cikk
Mintegy 5000 m2-es területen 150 Mercedes autócsodát ígér az idén május 10-11. között jelentkező Classic Car Show a szegedi Pick Arénában. A tavaly nagy sikerrel bemutatkozó rendezvény most - néhány nagy kedvenctől eltekintve – egy teljesen új gyűjteményt mutat be, az eddig nem látott autók közöt
Víkingúr Ólafssonon, Diana Krall, Jung Jae-il és Antonio Pappano is a Müpa fellépői lesznek 2025-ben Cikk
A Müpa az elmúlt két évtizedben igazi kulturális találkozóponttá vált, a művészek és a közönség számára egyaránt. Nem lesz ez másként 2025 második felében sem, amikor a világ szinte minden tájáról érkeznek fellépők, a karmesterlegenda Sir Antonio Pappanótól a zongoristazseni Víkingúr Ólafssonon va
François Leleux és a Nemzeti Filharmonikus Zenekar április 17-én a Zeneakadémián Cikk
A Nemzeti Filharmonikus Zenekar visszatérő vendége a világklasszis oboaművész és karmester, François Leleux, hangszerének egyik legjobbja. Már tizennyolc évesen a Párizsi Opera első oboása lett, később pedig a Bajor Rádió Szimfonikus Zenekara és az Európai Kamarazenekar szólistája volt. Tagja a Ma
„megint ELÉG” - utazókiállítás a Radnóti Színház szervezésében Cikk
Túlfogyasztás, lakhatási válság, akadálymentesség, az erdő védelme – többek között ezekre az aktuális problémákra reflektál a Radnóti Színház és Csoszó Gabriella fotóművész utazókiállítása, a megint Elég, amely április 3-án, csütörtökön nyílik a CEU Nyitott Galériájában.
A Radnóti Színház és Csos