Észt Hét 2017 - Észt nőírók Budapesten és Szegeden Hír

Közgazdász és erdei tündér, szovjet lakótelep és ősi finnugor gyökerek. Az észt nőírók két generációját képviselő Mari Saat és Kristiina Ehin lesznek a 10. Észt hét irodalmi szekciójának vendégei március 24-én Budapesten, 25-én pedig Szegeden, amely programok egyben az Észt hét zárását is jelentik.

Hirdetés

 

Mari Saat érzékeny karakterein keresztül éles társadalmi problémákat boncolgat műveiben, nagy empátiával tárva fel szereplőinek belső világát. 2008-ban megjelent Lasnamäe-i megváltó című kötetével akaratlanul is az észtországi oroszok egyik szószólójává vált. Regényében a társadalom perifériájára sodródott Natalját szólaltatja meg, aki egy tallinni lakótelepen élve egyedül neveli gyermekét, és mivel nem beszéli az államnyelvet, végleg elakad az élet fogaskerekei között.

Kristiina Ehin élénkebb színekben látja a világot, de ez korántsem jelenti azt, hogy a világ dolgait tekintve kevésbé lenne tudatos. Költészetének központjában a nőiség különböző aspektusainak megtapasztalása áll. Egyfajta ősi tudás letéteményeseként próbálja őszintén leírni a nő viszonyát a természethez, a férfihoz és gyermekéhez. Előszeretettel fakad dalra, nemrégiben Tartu város írójának választották. Minden megnyilvánulását élénk figyelem kíséri.

Kettejüket összeköti a közeg, amelyben alkotnak, és a vágy, hogy írásaikon keresztül értelmezzék a női, s egyben az emberi létet is. Valamint összeköti őket Jávorszky Béla fordító személye is, akinek köszönhetően műveiket magyarul olvashatjuk.

Március 24-én 19 órától a Nyitott Műhelyben, március 25-én 17 órától a szegedi Grand Caféban találkozhat a közönség Mari Saattal, illetve Kristiina Ehinnel és párjával, Silver Sepp énekes-dalszerzővel. Silver Sepp a biciklikeréktől a fába vert szögekig a legkülönbözőbb tárgyakból képes zenét varázsolni. Szorosan kötődik a természethez és a néphagyományhoz. Műsoruk a helytől, közönségtől és hangulattól függően minden alkalommal kicsit más.

Mari Saat Lasnamäe-i megváltó és Kristiina Ehin Szívemen a dalok, akár a kövek című kötete 2016-ban jelent meg a Magyar Napló Könyvkiadó gondozásában.

 

A 10. Észt Hét programjai >>>

 

Sajtóanyag: Észt Hét

Kapcsolódó

Meghirdették a 25. ARC közérzeti pályázatot Hír

Meghirdették a 25. ARC közérzeti pályázatot A 25. ARC közérzeti pályázat az idén is felelősségteljes, igazságkereső és felszabadító képkészítésre hívja a pályázókat. Részlet a pályázati kiírásból: „Idén lett 25 éve, hogy elindult az ARC közérzeti pályázat és kiállítás sorozata. 25 év nagyon hosszú idő. Az elején meg lehet születni, a vég

Brasch Bence az új Erkel csapatához igazolt Hír

Brasch Bence az új Erkel csapatához igazolt   Sejtelmes videó tartotta lázban a megújult Erkel Színház közösségi oldalain a rajongókat, azonban hamar lehullt a lepel: a musicaleknek otthont adó színház eddig bejelentett sztárjai mellé csatlakozott új tagként Brasch Bence énekes, színművész. Egy fekete csuklyás férfi érkezett a minap az Erke

Liszt Ünnep 2025: megérkeztek az első fellépők Hír

hinds - liszt ünnep 2025 Alig zárult le a Bartók Tavasz, máris újabb felfedezések elé nézhet a közönség: nyilvánosak a Müpa szervezésében megvalósuló Liszt Ünnep Nemzetközi Kulturális Fesztivál első programjai. Christian Löffler, Compagnia Finzi Pasca, Arvo Pärt 90, Isolation Budapest, Liszt elveszettnek hitt operája – a

Színpadra kerül az Erkel Színházban a Hogyan tudnék élni nélküled? film története Hír

Az Erkel Színház bemutatja: Hogyan tudnék élni nélküled Megérkezett az első hír a megújuló Erkel Színház ősztől induló évadjáról. Eszerint a magyar musicalek otthonaként újjáéledő színház 2025/26-os bemutatói közt színpadra kerül a rendszerváltás utáni magyar filmgyártás legnézettebb filmjének, a Hogyan tudnék élni nélküled? című mozinak a színpadi ada