November 27-én érkezik a 12. Falra fel! plakátaukció Cikk

12. Falra fel! plakátaukció

Hirdetés

A Plakátfiú és a Múzeum Antikvárium 12. alkalommal rendezi meg a Falra fel! plakátaukciót abban a reményben, hogy ezúttal sem esik senki 12 szék között a pad alá. Az eseményen több mint 150 tétellel várják a plakátok szerelmeseit november 27-én a Marczibányi Téri Művelődési Központban, ahol az érdeklődők az alkalmazott grafika legismertebb hazai és külföldi képviselőinek munkáira licitálhatnak.

A plakát bő egy évszázadnyi tündöklése a XIX. század végi iparművészeti mozgalmak tömegtermeléssel szembeni fellépésének volt köszönhető. A falragaszok sorából kiemelkedtek a művészi kivitelezésű plakátok, ám 1990 után újra a tömegkultúra került fölénybe az egyedi, alkotói elgondolás mentén készített darabokkal szemben.

A régi filmplakátok iránti nosztalgia keltette életre az újragondolt plakátokat, melyek közül a Casablanca, Wong Kar Wai klasszikusának, a Szerelemre hangolvának, Sofia Coppola Elveszett jelentésének vagy Wes Anderson Budapest Grand Hoteljének egy-egy alternatív verziója is kalapács alá kerül a november 27-i Falra fel! árverésen.

A kínálat legrégebbi tétele pedig egy olyan falragasz, ami az 1890-es évek végén a fővárosi Uránia mozi épületében működő Caprice mulatóba invitálta a nagyérdeműt.

Megtörve a sok éves hagyományt, az aukción ezúttal nem a film-, hanem a ritkaság számba menő kereskedelmi plakátoké lesz a főszerep. Az 1890-es évek historizáló, majd késő szecessziós stílusától az art decón át szinte minden évtized képviselteti magát egészen az 1980-as évek fotó alapú reklámjaiig. Ebből a gazdag válogatásból is kimelkedik Mallász Gitta és Dallos Hanna Fecske szivarkapapírhoz készült plakátja.

Tovarepülve az időben, megérkezve az 1970-es évekbe, a háború utáni magyar reklámgrafika egyik legszebb sorozata tárul a szemünk elé, amit Máté András készített a Malév légitársaság számára. A külföldön is ismert és keresett hat darabos sorozatból három példány fog remélhetőleg olyan magasra szárnyalni, mint Vertel Beatrix pszichedelikus Traubisoda plakátján a buborékok.

Aki különleges zenei plakátokra vágyik, eddig is érdemes volt követnie a Falra fel! aukciókat, hiszen felvonult itt a hazai és nemzetközi könnyűzenei élet színe-java. A '80-as években – javítandó az átlag magyar közérzetén – nem kevés erőfeszítés árán olyan külföldi világsztárokat hoztak Magyarországra a koncertszervezők, mint a Queen, Michael Jackson vagy a Kraftwerk. Utóbbi csapatot annak idején úgy reklámozták, mint a jövő könnyűzenéjének első hírnökeit. Mayer Gyula plakátja is ezt az akkoriban szokatlan és futurisztikus színpadi koncepciót ragadja meg.

Ha már a '80-as évek Magyarországának közhangulatánál tartunk, azt valószínűleg hitelesebben skiccelik fel az olyan magyar filmek és plakátjaik, mint Gothár Pétertől az Ajándék ez a nap, a lakhatási válságot más megközelítésből bemutató Panelsztori, vagy éppen az Egészséges erotika. Ezekre az élményekre licitált rá Xantus János Rocktérítője egy olyan felszín alatti, párhuzamos világról hitelesen tudósítva, amiről a magyarok többségének fogalma sem volt. A rendkívül ritka plakáthoz kapcsolódó személyek – Pajor Tamás, a főszereplő, Xantus János, a rendező és Méhes László (ZUZU), a plakát grafikusa – ennek a szubkultúrának az emblematikus alakjai.

A zenei plakátokon belül külön frakciót kaptak a jazzhez kapcsolódó alkotások. A műfaj talán legnagyobb dívájának, Nina Simone-nak a '60-as évek végén kiadott óriási méretű promóciós plakátja valódi ritkaság, de akinek Ella Fitzgerald jön be jobban, az az énekesnő 1970-es budapesti fellépésének két eredeti vintage fotójára jöhet ritmusba, mondjuk Oscar Peterson tempójában, akinek egy dedikált fényképe szerepel az árverési anyagban. Louis Armstrong legendás Népstadionbeli koncertjének műsorfüzete is érdemel néhány szót nem megfeledkezve a nagyszerű McCoy Tyner jazz triójának 1982-es plakátjáról.

A kerékpár, mint az emberiség egyik legcsodálatosabb találmánya, érthető módon kortól és nemzeti hovatartozástól függetlenül mindig is a plakátok népszerű témája volt. A Falra fel! aukcióin ezúttal egy magyar kiadású biciklis plakátért indulhat a hajrá. Az 1920-as évekre datált kőnyomaton a későbbi Popey figurájára hajazó kerékpárversenyzővel reklámozzák a századforduló első számú márkáját, az angol Champion Royal Start, melynek magyar forgalmazója a Láng Jakab és Fia voltak. A szervezők gondoltak a kerékpár motorizáltabb változatának rajongóira is, így egy 250 köbcentis Pannonia T5 reklámplakátja is bekerült az őszi válogatásba.

Az aukció kísérőrendezvénye a Plakátfiú és a Múzeum Antikvárium gyűjteményéből válogatott gyermek-plakátkiállítás a Marczibányi Téri Művelődési Központban, ahol a '60-as, '70-es és '80-as évek gyerek- és  ifjúsági plakátjai kerültek a fókuszba: Süsü, Vuk, Ludas Matyi, Misi mókus, valamint néhány kereskedelmi és a korszellemet megidéző propagandaplakát, valamint többek között Dargay Attila, Macskássy János, Jankovics Marcell, Reich Károly és Benkő Sándor munkái. A november végéig ingyenesen látogatható tárlat néhány darabjára a Falra Fel! november 27-i árverésén is licitálhatnak az érdeklődők, akiket a szervezők ezúttal is hamisítatlan plakátcsemegékkel várnak.

A 12. Falra fel! plakátaukció anyaga >>>

 

Falra fel!

Kapcsolódó

Az ifjú zongoravirtuóz ma már példakép Cikk

Péter Bence - zongora A világ legnagyobb koncerttermeit tölti meg rajongóival, s amikor hazajön, általában aludni és főzni szokott, de ilyenkor van ideje komponálni is. December 7-én viszont azért érkezik Budapestre, hogy elképesztő virtuozitásával kápráztassa el közönségét Péter Bence, aki tavaly adta első koncertjét

Bellini kalóza november 6-án a Müpában Cikk

  Tíz esztendő – tíz opera: a korai romantika Mozartnál is rövidebb életű, ám nagy hatású itáliai mestere, Vincenzo Bellini (1801–1835) teljes zenés színpadi termése egyetlen évtized leforgása alatt, 1825 és 1835 között keletkezett. Leghíresebb művei a Norma, A puritánok és Az alvajáró, de a Nemzet

Jövőre sem lesz hiány világsztárokban – Íme a Müpa 2025-ös programja! Cikk

Riccardo Chailly és a Filharmonica della Scala Fotó: Nagy Attila, Müpa A magyar közönség kedvencei váltják egymást a színpadon a Müpa jubileumi, 2024/24-ös évadában: William Christie, Joyce DiDonato, JordiSavall, Riccardo Chailly és a legendás Bécsi Filharmonikusok mellett a jazz és a könnyűzene legjava – Maria Schneider, Danilo Pérez, John Patitucci, Brian Blade – é

„Ha ma élne, szupersztár lenne” Cikk

Lajtha László Mondja Liber Endre művészeti vezető, a szeptember 6-a és 8-a között, a világszínvonalú akusztikájú Lajtha Ház Kulturális Központban zajló Lajtha Fesztivál névadójáról.  Korának nemzetközi hírű zeneszerzője volt, itthon mégis szinte elfelejtettük őt, pedig életműve telis-tele van csúcsteljesítménye